Prekių katalogas

Vaškas žvakėms: viskas, ką reikėtų žinoti ©

Vaškas žvakėms: viskas, ką reikėtų žinoti ©

Vaškas iš esmės yra degi, kieta medžiaga, kuri, kaitinama aukštesnėje nei kambario temperatūroje, pereina į skystą būseną. Vaškas yra tarsi žvakės varomoji galia, jos kuras. Uždegus aromatinę žvakę, vaškas ištirpsta, jis dega ir garuoja, gamindamas šilumą ir skleisdamas šviesą. Vaškų būna skirtingų rūšių. MB ,,Gamtos dovanos“ vadovas R. Narbutavičius pateikia svarbiausią informaciją apie tai, ką naudinga žinoti apie vašką žvakėms gaminti.  

Iš ko gaminami vaškai, skirti žvakių gamybai? 

Rinkoje siūlomas didelis vaškų žvakių gamybai pasirinkimas. Galima rinktis tradicinį parafino (šalutinio naftos perdirbimo produkto) vašką, iš kurio gaminamos nepriekaištingos išvaizdos žvakės, taip pat mikrokristalino vašką, gelį (polimero ir mineralinio aliejaus mišinį). Siūloma rinktis ir sveikesnes vaškų alternatyvas žvakėms gaminti: bičių vašką arba modernias augalinio vaško inovacijas, tokias kaip sojų, rapsų, kokosų, palmių, abrikosų, kanapių ir t. t. vašką. Beveik bet kurį aliejų galima paversti vašku, todėl rinkoje vyrauja labai platus augalinių vaškų, skirtų žvakių gamybai, pasirinkimas.

Žvakių vaškas: kuris yra geriausias? 

Ilgą laiką žvakių gamyba buvo atliekama naudojant parafino vašką. Ilgainiui atsirado vis daugiau neigiamų aspektų renkantis parafiną žvakių gamybai:

• Susirūpinimas aplinka;
• Neatsinaujinantys gavimo šaltiniai;
• Galimas dūmų poveikis sveikatai;
• Galimas nusideginimas palietus ištirpusį vašką;
• Sugadintas paviršius, ant kurio išsilieja vaškas.

Verta paminėti, kad sveikatai žymiai palankesni yra bičių ir augalinio pagrindo vaškai. Rinkdamiesi kurti augalinio pagrindo žvakes, esate ne tik draugiški sau ir aplinkai, bet taip pat kuriate ir žymiai ilgesnės degimo trukmės produktą lyginant su parafinu.
 

 Žvakių gamyba: pagrindinės vaškų rūšys 

Sojų vaškas, rapsų vaškas, bičių vaškas ir palmių vaškas pasižymi skirtingomis ypatybėmis, kurias verta apžvelgti prieš įsigyjant žvakes. MB ,,Gamtos dovanos“ vadovas R. Narbutavičius įvardija minėtų vaškų privalumus bei trūkumus. Visas iš skirtingų rūšių vaško pagamintas žvakes galite apžvelgti ir išsirinkti internetinėje parduotuvėje www.aurae.lt.  

Sojų vaškas 

Sojų vaškas yra visiškai natūralus vaškas, pagamintas iš hidrinto sojų pupelių aliejaus. Skirtingi gamintojai sojų vaškui suteikia įvairų pavidalą: miltelių, dribsnių, lašelių. Šis vaškas idealiai tinka žvakių gamybai induose, įskaitant stiklines, skardines, arbatines žvakutes.

Sojų vaškas dažnai maišomas su kitais vaškais, siekiant išgauti ir sujungti geriausias maišomų gaminių savybes. Dažniausiai sojų vaškas maišomas su kokosų aliejumi, palmių ar bičių vaškais. Nemaža dalis garsių gamintojų, norėdami pagerinti augalinių žvakių savybes, neretai renkasi sojų-parafino vaškų mišinius.

Paprastai, jei mišinyje yra ne mažiau kaip 51 % sojų, jis bus pažymėtas kaip sojų vaško mišinys. Priklausomai nuo mišinio, gali būti pridėtas nedidelis augalinių aliejų kiekis, suteikiantis vaškams neprilygstamų, unikalių savybių. Šie ingredientai parenkami itin kruopščiai ir dėl konkurencinės aplinkos yra vidinė įmonės receptūra, kuri niekam neatskleidžiama. Tik gamyboje dirbantis personalas žino tikrąsias jo sudedamąsias dalis.

Sojų vaško žvakių privalumai:

• Sojų pupelės yra natūralios, gaminamos iš atsinaujinančių šaltinių ir biologiškai skaidomos.
• Sojų pupelės palankios aplinkai, neturi toksinių medžiagų,
• Dega du kartus ilgiau nei įprastos parafino žvakės, o degimas žymiai švaresnis, nepaliekantis suodžių ant paviršių.
• Išsiliejęs sojų vaškas lengvai nuplaunamas muilu ir vandeniu.

Sojų vaško žvakių trūkumai:

• Sojų aliejus yra masinės sojų pupelių pramonės šalutinis produktas, todėl nerimaujama dėl miškų kirtimo ir pesticidų bei trąšų, naudojamų sojos pupelėms auginti, naudojimo.
• Sojų pupelės paprastai gaminamos trečiosiose šalyse, kas iškelia jų transporto kaštus ir didina CO2 emisiją.
• Sojų vaško žvakės paprastai pasižymi subtilesne kvapo sklaida, todėl, norint išgauti maksimalią kvapų sklaidą, ypatingai svarbu parinkti kokybiškus aromatinius aliejus.

,,Mes mylime sojų vašką. Nuo šio vaško prasidėjo mūsų draugystė su augaliniais vaškais. Daugelį ,,Aurae“ žvakių kolekcijų gaminame naudodami sojų vašką. Mūsų internetinėje parduotuvėje galite išsirinkti kvapniųjų sojų vaško žvakių iš skirtingų, tačiau savaip unikalių, kolekcijų. Čia rasite tiek eterinių, tiek kvapiųjų aliejų pagrindu sukurtus produktus“, – pasakoja MB ,,Gamtos dovanos“ vadovas R. Narbutavičius.
  

Rapsų vaškas 

Rapsų vaškas (kartais žinomas kaip „Canola“ vaškas) puikiai sugeria kvapus ir pasižymi itin gera sklaida bei ilga žvakės degimo trukme. Rapsų vaškas yra pakankamai nauja augalinio vaško alternatyva, naudojama gaminant kvapniąsias žvakes. Pastaruoju metu vis daugiau prekinių ženklų, ypač Europoje, naudoja šį vašką kaip vietinę sojų vaško alternatyvą.

Rapsų vaško privalumai:
• Genetiškai nemodifikuoti rapsų pasėliai auginami Europoje.
• Vietinė gamyba Europoje lemia ne tik stabilų žaliavos tiekimą, bet ir mažesnę taršą aplinkai ir mažesnę CO2 emisiją nei gabenant prekes iš tolimųjų šalių – JAV, Kinijos ir t. t.
• Rapsų vaškas pasižymi gera aromatų sklaida ir lėtu degimu.
• Puikiai tinka spalvotų žvakių gamybai, tiek dirbant su dažais, tiek su pigmentais.

Išskirtinai lygaus, porcelianinio paviršiaus ,,Aurae“ rapsų vašką pilarinėms žvakėms gaminti galite atrasti internetinėje parduotuvėje www.aurae.lt. Šis vaškas stingsta neįtikėtinai greitai – jau po 4 val. jį galima išimti iš formos!
 

Bičių vaškas ir spalvotos vaškuolės  

Bičių vaškas yra visiškai natūralus vaškas. Bičių vaškas yra seniausia žinoma žvakių vaško rūšis. Tai vienas iš geriausių žvakių vaškų rinkoje. Šis vaškas gali būti naudojamas visų rūšių žvakėms gaminti, įskaitant kietąsias žvakes, votyvines ir žvakes induose. Ypač populiarios susukamos bičių vaško žvakės iš vaškuolių (spalvotų bičių vaško plokštelių).

Bičių vaškas retai naudojamas aromatinių žvakių gamyboje, nes vaškas iš savęs skleidžia malonų medaus aromatą, kuris lengvai nesusimaišo su kitais kvapais.

Bičių vaško žvakės laikomos sveikiausiomis, nes jos nerūksta ir neišskiria suodžių, be to, padeda išvalyti orą.

Bičių vaško privalumai:
• Bičių vaškas natūraliai gaminamas ir perdirbamas.
• Bičių vaškas yra sveikas ir padeda išvalyti orą.

Pagrindinis bičių vaško trūkumas – žaliavos kaina. Ji, lyginant su kitais vaškais, yra ženkliai didesnė. Taip pat verta atkreipti dėmesį, kad norint dirbti su bičių vašku, reikalingi įgūdžiai. Vienas didžiausių iššūkių – parinkti tinkamą dagtį. Bičių vaškas yra ženkliai kietesnis, lyginant su augaliniais vaškais, todėl svarbu skirti ypatingą dėmesį dagties parinkimui. Bičių vaškui reikalingos ypač stiprios dagtys.

,,Bičių vaško asortimente turime pasiūlyti natūralų geltoną ir baltą bičių vašką granulėmis. Kūrybingai bičių vaško gamybai, kuri yra ypač mėgstama vaikų, siūlome įsigyti spalvotų bičių vaško plokštelių“, – ,,Aurae“ produkciją pristato R. Narbutavičius.

Palmių vaškas 

Kaip teigia R. Narbutavičius, visi palmių vaškai, naudojami ,,Aurae“ žvakių gamyboje, yra genetiškai nemodifikuoti, pagaminti 100 % palmių aliejaus pagrindu. Stingdamas palmių vaškas suformuoja nuostabią kristalinę struktūrą. Ši struktūra susiformuoja dėl skirtingo palmių riebalų stingimo greičio.
Palmių pagrindu pagamintas vaško gamintojas yra RSPO organizacijos narys. Organizacija The Roundtable on Sustainable Palm Oil (RSPO) yra įsteigta siekiant pagerinti alyvpalmių aliejaus gamybos praktiką ir užtikrinti alyvpalmių aliejaus atsargų atsekamumą nuo alyvpalmių plantacijų iki pagaminto produkto.
Palmių vaškas yra vienas iš kiečiausių natūralių vaškų, todėl puikiai tinka kietųjų žvakių gamybai. Jis puikiai išsilaiko esant skirtingoms klimato sąlygomis, todėl yra lengvai transportuojamas, jis taip pat toleruoja didelį kvapų kiekį ir pasižymi labai gera jų sklaida.

Palmių vaško privalumai:

• Dega švariai nepalikdamas suodžių.
• Jis nėra toksiškas ir neturi kenksmingų cheminių medžiagų.
• Pasižymi ryškia liepsna.
• Puikiai išlaiko kvapą.
• Plačiai naudojamas aromaterapijoje – puikiai dera su aromatiniais ir eteriniais aliejais.
• Pasižymi ilgu, stabiliu degimu, nesmilksta.
• Tai kietas vaškas, kuris atlaiko karštą temperatūrą netirpdamas ar nesuminkštėdamas.

Vaškas – svarbiausia kiekvienos žvakės sudėtinė dalis, kurios pasirinkimui reikėtų skirti dėmesį. Jei patys gaminate žvakes ir nežinote, kokį vašką geriausia pasirinkti, ar svarstote, iš kokio vaško pagamintas žvakes įsigyti, susisiekite – MB ,,Gamtos dovanos“ žvakių gamybos komanda pakonsultuos Jus rūpimais klausimais ir padės atrasti reikiamus gaminius.
  
Daugiau informacijos apie kiekvieną vaško rūšį ir gaminimo instrukcijas rasite čia:

Tekstams yra taikomi autorinių teisių apribojimai.
© 2021 MB “Gamtos dovanos “ draudžia bet kokį teksto ar jo dallies panaudojimą ir plagijavimą. Visi tekstai apsaugoti ir ginami pagal Lietuvos Respublikos autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymą. Už neteisėtą teksto ar jo dalies panaudojimą, be išankstinio įspėjimo ginant administruojamas teises, elgiamasi įstatymų nustatyta tvarka.